اگر دندان کودکتان اسیب دیده است برای حفظ زیبایی لبخند آن باید بعد از درمان آن از روکش استفاده کنید.

روکش دندان انواع مختلفی دارد اما جهت معرفی بهترین نوع آن می توان به روکش زیرکونیا اشاره کرد.

روکش زیرکونیا از الیاژی سفید رنگ ساخته شده که سبب ایجاد ظاهری کاملا طبیعی می شود.

یکی دیگر از مزایای روکش زیرکونیا، بخاطر نوع ساختارش این امر می باشد که به هیچ وجه باعث ایجاد بوی بد در دهان نمی شود.

اما نباید این امر موجب شود به نظافت دهان و دندان رسیدگی نشود.

روش کاربرد این روکش ها متفاوت از روکش های دندان دائمی می باشد و نیازی به قالب گیری و ارسال برای تولید نمی باشد

این روکش ها در سایز های 1 تا 5 موجود هستند و سایز مناسب دندان کودک بعد از تست کردن انتخاب می شود.

روکش زیر کونیا دارای مزایای بسیاری می باشد که معروف ترین آن ها دوام و مقاومت بالا، ظاهری طبیعی، غیر فلزی بودن و عدم هرگونه اسیب به لثه می باشد.

لازم به ذکر است روکش زیرکونیا کودکان ، بصورت خیلی محدود و توسط کمتر افرادی در ایران ارائه می شود.

اگر قصد استفاده از این خدمات را دارید، کودک خود را به بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان غرب تهران و کرج ، دکتر نادعلی زاده بسپارید.

بهترین روکش ها انواع فلزی می باشد، به علت:

  1. سرعت عمل بالا
  2. ضخامت کم
  3. ماندگاری بالا
  4. دوام زیاد
  5.  

در دندان های قدامی به علت مسائل زیبایی نمی توان از روکش های استیل استفاده کرد و بهترین جایگزین برای دندان های قدامی، روکش زیرکونیا می باشد.

روکش دندان زیرکونیا برای دندان های شیری کودکان، یکی از جمله روش مناسب ترمیم دندان است که در صورت نیاز برای جلوگیری از هرگونه شکستی و آسیب به صورت پوشش در دندان های شیری استفاده می شود. مکانیزم آن نیز به گونه ای است که مانند یک دندان طبیعی عمل کرده و عمر طبیعی دندان را نیز حفظ می کند. آیا دندان های شیری هم احتیاج به روکش پیدا می کند؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا از اهمیت نگهداری دندان های شیری کودکتان بیشتر بدانید.

  1. وقتی دندان عصب کشی شده باشد.
  2. وقتی تخریب بافت دندان بر اثر پوسیدگی زیاد باشد.
  3. وقتی پوسیدگی ها بصورت منتشر هستند.
  •  stainless steel crown 
  • Zirconia Crown

به دلیل آنکه رشد فک کودک روند طبیعی خود را طی کند، لازم است دندان های شیری تا زمان رشد دندان های اصلی در دهان باقی بمانند. دندان های شیری کودک علاوه بر حفظ جایگاه دندان های اصلی، برای کودک جلوه و زیبایی دارد. از دیگر مزایای حفظ دندان های شیری می توان به راحتی در تکلم و جویدن اشاره کرد. در صورتی که دندان های شیری کودک با مشکل رو به رو شود و زود تر از موعد مقرر از بین برود، ممکن است مسیر رشد دندان های اصلی با مشکل مواجه شود. بنابراین حفاظت و نگهداری این دندان از ملزومات است و صرفا کشیدن آن در صورت بروز هرگونه مشکل، تنها صورت مسئله را پاک می کند.

مقاومت دندان های شیری از دندان های طبیعی بسیار کم تر است. به همین دلیل است که در صورت بروز آسیب و پوسیدگی در دندان، این پوسیدگی به سرعت پخش شده و دندان های مجاور را نیز خراب می کند. بنابراین درمان آن قبل از آسیب به سایر دندان ها اهمیت دارد. گاهی اوقات پر کردگی سطحی تنها راه حل نیست. چرا که به علت آسیب های وارد شده ممکن است به زودی دندان با شکستگی مواجه می شود. برای جلوگیری از این آسیب از روکش استفاده می شود. در مواقعی که بخش زیادی از دندان جدا شده و بخش کمی از آن باقی مانده نیز با معاینه و تشخیص دندان پزشک کودکان استفاده از این نوع روکش توصیه می شود.

روکش به عنوان محافظ و پوششی در اطراف دندان آسیب دیده مثل یک دندان طبیعی عمل می کند. رنگ این دندان، مشابه دندان های دیگر ساخته می شود. این ماده سخت مشابه سرامیک است. این روکش ها مقاومت بالایی در برابر لکه دارد. همچنین در مقابل پوسیدگی و پلاک نیز مقاوم است.

برای دندان های جلویی یا قدامی، استفاده از این روکش یکی از طبیعی ترین راه های ممکن برای درمان است. این امر باید به تشخیص دندان پزشک کودکان صورت بگیرد. به کودک خود یاد بدهید از دندان روکش شده خود مراقبت کند. این دندان به دندان های شیری و تاج آن چسبانده می شود. بنابراین نیاز است از بازی کردن و هرگونه اقدام برای جدا کردن آن خودداری شود. ممکن است در روز های ابتدایی کودک عادت به وجود آن در دهان خود نداشته باشد. اما این حس پس از چند روز از بین خواهد رفت.

این نوع روکش به دلیل مزایایی که به نسبت سایر روکش ها دارد، از قیمت بالا تری برخوردار است. از انواع روکش دندان می توان به روکش تمام استیل، کامپوزیت، پلی کربنات، رزین و زیرکونیا اشاره کرد. روکش های سرامیک زیرکونیا باکیفیت ترین و مقاوم تررین آن هاست و به  کمک فریم های زیرکونیومی تقویت شده است. این روکش از استحکام مناسبی برخوردار بوده و همانند یک روکش طبیعی عمل خواهد کرد.

در مراحل درمان برای انجام انواع مراحل نصب روکش، از داروی بی حسی استفاده می شود. خیلی اهمیت دارد قبل از رفع کامل بی حسی از خوردن و آشامیدن خودداری شود. بهتر است در روز اول از وارد آرودن فشار زیاد به دندان های کودک خودداری شود. اگر برای کودکتان از نخ دندان استفاده می کنید، دندان های روکش شده را با احتیاط نخ بکشید. توجه داشته باشید برخی از ناراحتی های کودک در ابتدا و پس از رفع بی حسی طبیعی است.

روکش و ترمیم دندان های شیری کودک به این علت است که مکانیزم طبیعی افتادن و جایگزین شدن دندان دائمی طی شود. بنابراین دندان های ترمیم شده و روکش  شده به عمر طبیعی خود لق می شوند و می افتند و دندان های اصلی طبیعی جایگزین آن می شود. 

خیر. این موضوع باید زیر نظر متخصص کودکان بررسی شود. میزان آسیب و پوسیدگی اگر دندان را تا حد زیادی تخریب نکرده باشد، معمولا از روکش استفاده نمی شود. اما نمی توان قطعی در این باره سخن گفت. چرا که استحکام دندان باید توسط دندانپزشک بررسی شود.

 

fa_IRPersian