تاثیر چای و قهوه بر روی دندان

تاثیر چای و قهوه بر روی دندان

چای و قهوه دو نوشیدنی هستند که به طور مداوم  به نوشیدن آن ها عادت کرده ایم و ترک آن ها کمی مشکل به نظر می رسد. برخی از افراد عقیده دارند نوشیدن چای و قهوه به سلامت بدن به خصوص دهان و دندان کمک می کند و برعکس برخی دیگر، نوش آن را برای دهان و دندان مضر می‌دانند.

بسیاری از افراد نیز به دلیل تفاوت نظر ها و اطلاعات پراکنده دچار عدم اطمینان در خصوص صحت این دو ادعا شده اند و جواب درست را نمی‌ یایند.

حقیقت این است که نوشیدن چای و قهوه اگر مداوم باشد باعث تیره شدن دندان و آسیب به آن می شود اگر چه نوشیدن چای و قهوه خواص فوق العاده ای برای بدن به همراه دارد اما نمی توان این خواص را به دندان نیز نسبت داد. چای و قهوه حاوی مقادیری تانن هستند. تانن موجب رنگ تیره چای قهوه بر روی دندان شده و به مرور دندان‌ ها را تیره و کدر می کند. استفاده از مسواک و دهان شویه پس از نوشیدن چای و قوه می‌تواند اثرات آن را تا حدی کاهش دهد اما همچنان مقداری لک‌ و تیرگی  بر دندان به جای خواهد ماند. از طرفی دمای بالای چای و قهوه مقاومت و استحکام دندان ها را به مرور کاهش می دهد و آن ها را حساس می کند.

 

بین چای و قهوه کدام یک برای دندان مضر تر است؟

تانن موجود در قهوه بسیار بیشتر از تانن موجود در چای است. سعی کنید مصرف قهوه را کاهش دهید و یا به جای قهوه چای بنوشید.لازم به ذکر است که تانن چای نیز بر دندان اثراتی خواهد داشت اما بسیار کمتر از اثرات قهوه است.

 

 

اگر مصرف چای و قهوه را کاهش ندهیم چگونه شدت آسیب به دندان ها را کاهش دهیم؟

اگر قادر به ترک کردن چای و قهوه نیستید لازم است که هر چندماه یک بار به دندان پزشکی بروید تا دندان پزشک دندان هایتان را پاکسازی کند. با انجام پاکسازی مداوم تاثیرات مضر چای و قهوه بر روی دندان نامحسوس و بسیار کم خواهد بود.

 

 بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید

دندان اسیاب

دندان اسیاب

دندان اسیاب دندان های انسان بر حسب محل قرارگیری، اندازه و کارکرد اسم های متفاوتی دارند.

42d9098a2cbc877b3d4959db8c7a4aff

طرح لبخند

طرح لبخند همه ما به خوبی می دانیم که داشتن دندان هایی منظم و سفید تاثیر